021 88 80 00 55

ارسباران و JICA به نفع آموزش جامعه محلی هم قسم می‌شوند!

آموزش از مهمترین اصول توسعه است. برای اینکه در مسیر توسعه گردشگری گام برداریم لازم است ابتدا آموزش‌های لازم به جامعه محلی داده شود. در طرح بوم جزیره قشم این مسئله دیده شده و قرار است ارسباران متصدی آموزش جامعه محلی آن باشد. 

این روزها طعم صنعت گردشگری کم‌کم در جان مناطق توریستی ایران چشیده شده و باعث خوشحالی است که بعضی مناطق به دنبال کسب دانش لازم آن هم هستند. اینکه بیاموزند که چگونه باید در این صنعت رفتار کنند و چگونه از منابع مناطق، بدون آسیب زدن به آن بهره‌برداری کنند. مفهوم آموزش در مناطق حساسی که توان‌های اکولوژیکی بسیاری دارند بااهمیت‌تر می‌شود چرا که این مناطق آسیب‌پذیرند و با اندکی بی‌توجهی، توان‌های محیطی آنها از بین می‌روند.

یکی از منطقه‌های بسیار باارزش ایران از نظر گردشگری و اکولوژیکی، جزیره قشم است. این جزیره با پتانسیل‌های فراوانی که برای برگزاری انواع گردشگری دارد، حتما باید قبل از هر فعالیت توسعه‌ای، جوامع محلی آن آموزش ببینند و نسبت به گردشگری  و خصایص مثبت و منفی آن آگاه شوند.

سازمان منطقه آزاد جزیره قشم طرح «بوم جزیره» (eco Island) قشم را به شرکت JICA (آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن) سپرده و این شرکت در چندین قسمت در حال ایجاد ساختار‌ها و زیرساخت‌های مختلفی است، به شرط علم، آموزش ذی‌نفعان جوامع محلی از اولین اقدامات خواهد بود، به همین منظور در جستجوی همکاری برای سپردن مسئولیت این فعالیت آموزشی به فعالان محلی برآمدند.

در نهایت ارسباران برای برگزاری کلاس‌های تربیت مربیان گردشگری محدوده جنگل‌های حرّا (مختص جوامع محلّی آن منطقه)، انتخاب شد و قرار است مدرسین قایقرانی و راهنمایان  اکوتوریسم در منطقه حرّا برای برگزاری تورهای خود و انتقال این آموزشها به دیگر فعالان محلی آموزش ببینند که در این آموزش‌های سلسله‌وار، شاهد تشکیل نهادهای اجتماعی و فعالانی آگاه در این منطقه در زمینه گردشگری پایدار باشیم که به تبع آن بتوانند طرح «بوم جزیره» را در این منطقه عملی کنند.

10:54 , 1396/05/16
نرگس کاظمی فرد
user نرگس کاظمی فرد
pen کارشناس تولید محتوای ارسباران
انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت ارسباران مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه