021 88 80 00 55

مصاحبه زبان در دوره‌های آموزش گردشگری به چه صورت است؟

برای گرفتن کارت راهنمای تور به هر زبانی به غیر فارسی نیاز است که در آزمون مصاحبه زبان شرکت نمایید. مصاحبه زبان فصلی یک بار توسط انجمن موسسات و زیر نظر وزارت میراث فرهنگی برگزار می‌شود.

مصاحبه تک مرحله ای و شفاهی خواهد بود.

 
آزمون جامع گردشگری چند بار در سال برگزار می‌شود؟

دو بار در سال، ماه‌های مرداد یا شهریور و بهمن یا اسفند.

بازه ثبت‌نام آزمون جامع، حدوداً 1 ماه قبل از هر آزمون است که از طریق وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اطلاع رسانی می‌شود.
کارورزی دوره مدیریت فنی بند (ب) به چه صورت است؟

دوره مدیریت فنی بند (ب) 60 ساعت کارورزی دارد که فراگیران باید این 60 ساعت را در یک آژانس مسافرتی به فعالیت‌های آموزشی در حیطه آموزش‌هایی که در دوره دیده‌اند، بپردازند. سپس فرم مربوط به کارورزی را تکمیل و توسط آژانس مهر و امضا نموده و جهت درج در پرونده آموزشی به موسسه تحویل دهند.
مراحل تکمیل پرونده دوره مدیر فنی جهت صدور مدرک به چه صورت است؟

فراگیران دوره مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی، پس از اینکه 4 مرحله زیر را به اتمام رساندند، باید به موسسه مراجعه نموده و فرم درخواست تکمیل پرونده را پر کنند:

 • آزمون داخلی
 • کارورزی
 • مصاحبه زبان انگلیسی
 • آزمون جامع گردشگریسرفصل‌های دوره آموزشی مدیر فنی بند (ب) چیست؟

دوره مدیریت فنی بند ب شامل 11 سرفصل است که شرح آن به صورت زیر است:

 1. شناخت صنعت گردشگری
 2. شناسایی مسیرهای گردشگری 
 3. برنامه‌ریزی و سرپرستی گشت‌ها
 4. بازاریابی و فروش خدمات مسافرتی و گردشگری
 5. انگلیسی تخصصی و مکاتبات دفاتر خدمات مسافرتی
 6. آشنایی با قوانین و مقررات گردشگری در دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری
 7. آشنایی با مقررات صدور بلیت هوایی
 8. الگوهای رفتاری و اخلاق حرفه‌ای گردشگری
 9. آشنایی با کاربرد فناوری اطلاعات در صنعت گردشگری
 10. آشنایی با امور مالی و مبانی حسابداری دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری
 11. آشنایی با گردشگری سلامتآیا مدرک نهایی دوره‌های حضوری و مجازی متفاوت از هم است؟

مدرک دوره‌های حضوری و مجازی تفاوتی با یکدیگر ندارند.
آیا امکان شرکت در دوره‌ها به صورت غیرحضوری بگذرانیم و فقط آزمون‌های پایانی را شرکت کنیم؟

خیر، طبق مصوبه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بخش تئوری و عملی دوره‌های آموزش گردشگری باید گذرانده شوند و امکان شرکت غیرحضوری و فقط حضور در آزمون جامع گردشگری وجود ندارد.
آیا شهریه دوره‌های حضوری و مجازی با هم متفاوت است؟

شهریه دوره‌های آموزشی گردشگری حضوری و مجازی یکسان است.
آیا دوره‌های حضوری و مجازی از نظر کیفیت با هم تفاوت دارند؟

دوره‌های حضوری و مجازی از نظر کیفیت تدریس اساتید تفاوتی با هم ندارند. اساتید دوره‌های حضوری موسسه، در دوره‌های مجازی نیز تدریس می‌کنند.
برای شرکت در آزمون جامع مرور جزوات کلاس کفایت می‌کند؟

منابع آزمون جامع از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اعلام می‌شود و سوالات آزمون از همان منابع طرح می‌شود، تدریس اساتید نیز طبق منابع اعلام شده سازمان است ولی از آنجایی که ممکن است پاورپوینت استاد موارد جزئی را شامل نشود، برای آزمون جامع بهتر است علاوه بر جزوه استاد، منبع معرفی شده از سمت وزارت میراث فرهنگی نیز مطالعه شود.
اگر در تاریخ برگزاری آزمون داخلی، آزمون را شرکت نکنیم چه می‌شود؟

آزمون‌های داخلی دو هفته پس از اتمام هر درس، در یک بازه زمانی دو روزه برگزار می‌شوند. اگر شما در تاریخ مقرر آزمون را شرکت نکنید به منزله غیبت بوده و تنها در طی 10 روز آینده زمان دارید تا در آزمون شرکت و غیبت خود را جبران کنید.
غیبت در کلاس‌ها به چه شکل است؟

فراگیران دوره‌های آموزشی مجاز هستند 1/3 ساعت هر درس را غیبت داشته باشند. غیبت بیش از این حد سبب حذف فرد از درس شده و فراگیر باید آن درس را مجدد اخذ کرده و شرکت نماید. در نهایت غیبت بیش از 1/3 ساعات کل دوره منجر به حذف فراگیر از دوره آموزشی می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک نمایید.
نحوه درخواست مرخصی تحصیلی چگونه است؟

فراگیرانی که تحت شرایط خاص برای مدتی قادر به حضور در کلاس‌های دوره نباشند می‌توانند از مرخصی تحصیلی استفاده کنند. مرخصی تحصیلی از 3 تا 5 ماه است. دوره‌های راهنمایان تخصصی به علت برگزاری دوره‌ای و همچنین دوره مدیریت فنی بند ب شامل شرط دریافت مرخصی تحصیلی نخواهند شد.

فراگیران متقاضی دریافت مرخصی، باید با مراجعه به موسسه فرم مرخصی تحصیلی را دریافت و پس از مطالعه شرایط مرتبط با مرخصی آن را تکمیل کنند تا پس از بررسی با مرخصی آن‌ها موافقت شود.
آیا در حین دوره امکان تغییر روز کلاس ها از گروهی به گروه دیگر وجود دارد؟

خیر، فقط تا قبل از شروع کلاس‌ها امکان جا‌به‌جایی دوره از گروهی به گروه دیگر وجود دارد.
آیا کسانی که در دوران لیسانس خود دروس مشترک با دوره گردشگری دارند امکان تطبیق آن دروس را دارند ؟

دروس مشترک در دوره کارشناسی فقط مربوط به رشته مدیریت جهانگردی و جغرافیا و برنامه ریزی توریسم است که اگر فردی فارغ‌التحصیل این رشته‌ها باشند برای ثبت نام در دوره‌های گردشگری رشته مرتبط محسوب شده و نیاز به گذراندن دوره‌های راهنمای فرهنگی و مدیریت فنی بند ب ندارد و پس از تشکیل پرونده در موسسه، برای شرکت در آزمون جامع معرفی می‌گردد.

در رشته‌های دیگر تشابه دروس منجر به تطبیق در دوره‌های آموزشی گردشگری نخواهد شد.
آیا فارغ‌التحصیلان رشته هتل‌داری که برخی از دروس دوره مدیر فنی را در دوران دانشگاهی گذرانده‌اند، می‌توانند با دروس دوره تطبیق بدهند ؟

خیر، از رشته هتل‌داری درسی جهت دوره مدیر فنی دفاتر خدمات مسافرتی تطبیق داده نخواهد شد.
آیا کسانی که دوره شون را در شهری به غیر تهران گذارنده باشند می توانند انتقالی بگیرند برای موسسه ای در تهران و شرایط آن چگونه است ؟

شرط انتقالی برای دوره‌های گردشگری از شهری به شهر دیگر وجود ندارد. متقاضی می‌بایست دوره خود را از ابتدا تا انتها در موسسه ثبت نامی بگذراند، مگر در صورت ملغی شدن موسسه آموزشی که فرد می‌تواند پرونده خود را برای انجام ادامه روند آموزشی به موسسه دیگری انتقال دهد، که در این شرایط بنا به شرایط آموزشی فرد که در اواسط دوره بوده یا انتهای دوره پس از بررسی با سازمان میراث تصمیم‌گیری خواهد شد.
آیا این امکان وجود دارد که دوره را در شهر دیگری بگذرانند و در همان استان خودشان هم امتحان بدهند؟

بنا به مصوبه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فراگیران می‌بایست آزمون جامع را در شهر موسسه خود امتحان دهند. بنابراین به عنوان مثال امکان اینکه فراگیر موسسه‌ای در شهر تهران باشید و آزمون جامع را در شهر محل سکونت خود آزمون دهید وجود نخواهد داشت.
آیا کسانی که دوره شون را شروع کرده باشند و هنوز درس های مرتبط با آزمون جامع را نگذرانده باشند می‌توانند برای آزمون جامع ثبت‌نام کنند و اینکه از طرف موسسه تایید می‌شوند ؟

خیر، فرد حداقل می‌بایست دروس آزمون جامع را گذرانده باشد. در صورت عدم رعایت این موضوع و ثبت نام برای آزمون جامع، فرد از سمت موسسه تایید نخواهد شد.
برای مصاحبه زبان چی باید بخونیم؟

در سرفصل زبان تخصصی دوره و جزوه آن، کلمات کلیدی و مکالمات آن دوره آموزش داده می‌شود، همچنین قبولی در آزمون مصاحبه زبان به مهارت شخص در زبان بستگی دارد.
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه