021 88 80 00 55

تور لیدری یا راهنمای تور؟

تور لیدری یا راهنمای تور؟

آیا می‌دانید تور لیدر کیست و چه وظایفی دارد؟ می‌دانستید تور لیدر و راهنمای تور هر کدام وظایف جداگانه‌ای دارند و مترادف نیستند؟ یک تور لیدر چه روحیات و ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ چگونه می‌توانیم تور لیدر شویم؟

شاید شما هم مثل خیلی از کسانی که عاشق سفر هستند، به شغل تورلیدری فکر کرده‌اید، امّا اطلاعات دقیقی درباره آن ندارید و در واقع نمی‌دانید که برای آن مناسبید یا نه!

در این مطلب ما به کلیتی از چیستی تورلیدری و وظایف و روحیات آن می‌پردازیم.

تورلیدر و راهنمای تور کیست و چه وظیفه‌ای دارد؟

تورلیدر شخصی است که مسئولیت سفر گروه مسافران در تور را به عهده دارد. به عبارتی دیگر تورلیدر از ابتدا تا انتهای سفر همراه مسافران، موظّف است طبق برنامه‌ای که آژانس تعیین کرده و آنها بابت آن هزینه پرداخت کرده‌اند، سفر را اجرا کند. تورلیدر سرپرست گروه و مسئول تمام هماهنگی‌های سفر با اقامتگاه، راننده، راهنمای تور و... است و بروز هر گونه اشکالی، به عهده او است.

راهنمای تور کسی است که در سفر مسئولیّت دادن اطّلاعات کافی به مسافران را دارد و نقش تعیین‌کننده‌ای در چگونگی کیفیت سفر آنها ایفا می‌کند. یک راهنما باید از دانش و اطلاعات کافی در زمینه برگزاری سفر و مقاصد و همچنین مسیرها داشته باشد.

امروزه با تخصصی شدن سفرها در شاخه‌های مختلف، لازم است که راهنمای تور حتما در آن زمینه خاص آموزش دیده باشد.

تفاوت تورلیدر و راهنمای تور چیست؟

گر چه در ایران این دو واژه معادل هم استفاده می‌شوند، امّا دو تعریف جدا با مسئولیت‌های جداگانه دارند. در اکثر مواقع ممکن است یک فرد هم تور لیدر باشد و هم راهنمای تور، امّا باید بدانیم که این دو متفاوتند و آژانس‌های مسافرتی برای هر کدام، حکم جداگانه‌ای صادر می‌کنند. 

تورلیدر (Tour Leader) در واقع کسی است که سرپرستی و مسئولیت تور را بر عهده دارد و سفر را مدیریت می‌کند. لازم نیست حتما در دسترس مسافر باشد و حتما بر مسیر سفر مسلّط باشد.

راهنمای تور (Tour Guide) کسی است که وظیفه توضیح دادن سایت‌ها و دادن اطلاعات در زمینه سفر برای مسافران را بر عهده دارد. باید مسیر و مقصد را کامل بشناسد. همچنین لازم است که کاملا در دسترس مسافر باشد.

امّا باید گفت که کارها و وظایف این دو همپوشانی و گاهی شباهت زیادی به هم دارد و از همین جهت است که گاهی مترادف به کار می‌روند. در مواردی ممکن است آژانس هر دو وظیفه را به یک نفر بدهد (دو فرد مجزا یکی به عنوان تور لیدر و دیگری به عنوان راهنمای تور، سفر را مدیریت نکنند) که مسائل این چنینی با توجه به آژانس‌های مختلف و توافق فرد با آنها متفاوت است.

چه کسی می‌تواند تور لیدر و راهنمای تور شود؟

به صورت کلّی همه افراد می‌توانند راهنما یا تور لیدر باشند امّا برای اینکه بتوانند در این زمینه موفق شوند، لازم است ویژگی‌ها و علایقی متناسب با آن داشته باشند. 

از ویژگی‌های بارز یک راهنمای تور، علاقه به یادگیری، شناخت فرهنگ‌ها، آشنا شدن با آدم‌های مختلف و البته عاشق سفر بودن است. یک راهنما برای اینکه موفق باشد، باید جزءجزء وظایفش را دوست داشته باشد و برایش کسالت‌آور و خسته‌کننده نباشد، زیرا راهنمای تور باید علاوه بر اینکه دیر خسته شود، به دیگران هم روحیه بدهد و آنها را سرحال نگه دارد.

در کل یک راهنمای تور یا تورلیدر باید سختی‌های کار رابشناسد و نسبت به آنها صبور باشد. قطعا هماهنگی و سروکلّه زدن با آدم‌های مختلف با روحیات مختلف بسیار سخت است، امّا این مهارت راهنماست که بتواند این کار را کاملا حرفه‌ای انجام دهد.

تورلیدری

چگونه تورلیدر و راهنمای تور شویم؟

 اگر یادتان باشد قبلا هر کس که به این کار علاقمند بود، کمی درباره جاذبه‌های یک منطقه مطالعه می‌کرد و بعد از آن به راحتی تور برگزار می‌کرد. این روش به علت خطرات و عواقب بدی که به همراه داشت، باعث شد که برای آن از طریق سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قوانینی مبنی بر ضرورت داشتن کارت راهنمای تور، تدوین شود. 

در راستای همین قوانین، موسسات آموزشی مختلفی در جهت ارائه آموزش‌های استاندارد راهنمای تور و تورلیدری زیر نظر سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شکل گرفتند. افراد بعد از گذراندن دوره و قبولی در آزمون‌های داخلی و آزمون جامع، کارت راهنمای تور دریافت می‌کنند که با آن، مجوز برگزاری تور را به عنوان راهنما پیدا می‌کنند.

 هر سال با توجه به نیازهای دنیای گردشگری و سفر، دوره‌های جدیدی به این آموزش‌ها اضافه می‌شوند که این به معنی گام برداشتن در زمینه تخصص است. دوره‌هایی که هم‌اکنون وجود دارند عبارتند از: دوره‌های راهنمای تور ایرانگردی و جهانگردی، راهنمای تور طبیعت‌گردی، راهنمای تور پرنده‌نگری، راهنمای تور کوهستان، راهنمای تور زمین‌گردشگری، راهنمای تور کودک، راهنمای تور دوچرخه‌سواری و دوره مدیریت فنّی آژانس‌های مسافرتی.

ارسباران یکی از موسسات زیر نظر سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری است که این دوره‌های گردشگری را در بیشترین تنوّع برگزار می‌کند.

15:20 , 1396/06/25
15:20 , 2017/09/16
نرگس کاظمی فرد
user نرگس کاظمی فرد
pen کارشناس تولید محتوای موسسه آموزشی و گردشگری ارسباران
انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت ارسباران مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.     

بحث و تبادل نظر
ناشناس
1400/07/08 01:33
سلام بخاطر اطلاعات جامع و کامل شما در زمینه تور لیدر ممنونم    چطور می تونم با موسسه شما در ارتباط باشم لطفا راهنمایی کنید . سپاسگزارم
پاسخ دهید...
ارسباران
1400/07/10 11:23
سلام دوست عزیز.
سپاس از مهرتون. شما می توانید از طریق تماس با شماره 88800055 و یا آیدی اینستاگرام arasbaran_org با ما در ارتباط باشید.
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه