021 88 80 00 55

آشنایی با سفرهای آموزشی راهنمایان طبیعت‌گردی
بسیار سفر باید...

آشنایی با سفرهای آموزشی راهنمایان طبیعت‌گردی

بسیار سفر باید...

در تمام دوره‌های آموزشی تخصصی که برای راهنمایان گردشگری برگزار می‌شود، سرفصلی تحت عنوان سفرهای آموزشی وجود دارد. سفرهایی که در کنار خاطرات شیرین و به‌یادماندنی، کلاس‌های درس ارزشمندی هستند و می‌توانند در آینده‌ی شغلی و حرفه‌ای راهنمایان نقشی مهم ایفا کنند. در ابن مطلب از آنچه در سفرهای آموزشی می‌گذرد برایتان گفته‌ایم.

سفر آموزشی با حضور حداقل یک استاد برجسته برنامه‌ریزی می‌شود و کسانی که در سفرها شرکت می‌کنند به دنبال کشف دانش‌هایی هستند که در کلاس‌های آموزشی آنها را از زبان استاد شنیده‌اند و یا در کتاب‌هایشان خوانده‌اند. این سفرها با بالاترین استانداردها برگزار خواهند شد و درباره‌ی برنامه سفر، ملزومات، نیازها و نکات مهم به‌صورت دقیق اطلاع‌رسانی‌ها انجام می‌شود. در اینجا از چند سفر آموزشی مهم و بسیار جذاب که ارسباران سال‌هاست آنها را برای راهنمایان برگزار می‌کند، بیشتر بخوانید. 

 

 

راهنمایان به چه سفرهایی می‌روند؟

تصور دوره‌های آموزشی طبیعت‌گردی بدون برگزاری سفرهای آموزشی مخصوص، تقریبا غیر ممکن است. طبیعت‌گردان برای لمس آموخته‌هایشان به حضور در محیط‌هایی مناسب نیاز دارند و لازم است حتما بخشی از دروس‌شان را در طبیعت فرا بگیرند. لازم به توضیح است که بیشتر سفرهای ذکر شده در دوره‌ی راهنمایان طبیعت‌گردی گنجانده شده است و اگر راهنمایانی بخواهند دوره‌های تخصصی مانند دوچرخه، پرنده‌نگری و... را بگذرانند سفرهای آموزشی مناسب با دوره نیز برای آنها برگزار خواهد شد. از جمله سفرهای آموزشی که انواع راهنمایان طبیعت‌گردی در آن شرکت می‌کنند شامل موارد زیر می‌شود.

 

 • سفر استقرار در طبیعت 
  استقرار در طبیعت یکی از جذاب‌ترین، مهم‌ترین و به‌یادماندنی‌ترین سفرهایی است که فراگیران آن‌را تجربه می‌کنند. در این سفر با همدیگر جهت‌یابی، شیوه‌های استقرار در اقلیم‌های گوناگون، کمک گرفتن از طبیعت، عبور از موانع طبیعی (مانند رودخانه، کوه و صخره)، روشن کردن آتش، پیدا کردن غذا، تصفیه کردن آب، استفاده از ابزارها و بسیاری نکات مهم دیگر را می‌آموزیم. بسیاری از طبیعت‌گردان حرفه‌ای معتقدند که سفرهای استقرار در آینده‌ی شغلی و حرفه‌ای آنها نقشی پررنگ داشته و در مواردی حتی جان آنها را نجات داده است. 

  استقرار در طبیعت

 • سفر آموزشی پستانداران 
  برای طبیعت‌دوستان و بسیاری از راهنمایان فرصت دیدن پستانداران در محیط‌های طبیعی و زیستگاه‌هایشان بسیار دلچسب است. اینکه بتوانید یک خرس مادر و توله‌هایش یا دسته‌ای گوزن را در اقلیمی دور دست ببینید و هیچ آسیبی متوجه‌تان نباشد و حضورتان نیز مشکلی برای طبیعت ایجاد نکند، موقعیتی است که در زندگی هر انسانی بسیار به ندرت پیش خواهد آمد. علاوه بر زیبایی‌ها، این سفر موقعیت مناسبی است تا درباره طبیعت، اقلیم‌ها و زیستگاه‌ها بدانید و دانش‌‌تان را در محیط طبیعی افزایش دهید.


 • سفر آموزشی خزندگان
  خزندگان و دنیای عجیب و رنگارنگ‌شان از چشم بسیاری از مردم به دلیل ترس‌های بی‌دلیل و یا عدم آگاهی و آموزش کافی دور مانده است. متاسفانه در بسیاری از مناطق ایران زندگی خزندگان با خطرات جدی روبرو شده است و ممکن است در آینده‌ای نه‌چندان دور گونه‌های مهم و با ارزشی را در سرزمین‌مان از دست بدهیم. با توجه به این شرایط راهنمایان می‌توانند نقش بسیار پررنگی برای حفاظت و بالا بردن آگاهی مردم داشته باشند. اما لزوم ایفای درست این نقش، بالا رفتن دانش خود راهنمایان، شناختن گونه‌های مهاجم، دانستن درباره گونه‌های اندمیک و آشنایی با محیط زندگی خزندگان است. با توجه به این موارد حضور در سفرهای آموزشی خزندگان بسیار مهم و اثرگذار در آینده راهنمایان و البته سرزمین‌مان خواهد بود.

  سفر آموزشی خزندگان

 

 • سفر آموزشی پرنده‌نگری
  این روزها جمعیت پرنده‌نگران در برخی کشورها از تعداد طرفداران فوتبال بیشتر است. مردم بی‌شماری در سرتاسر جهان تنها به امید دیدن جهان رنگارنگ پرندگان سفر می‌کنند و حاضرند روزها و شب‌ها را تنها برای دیدن یک گونه خاص سپری کنند. آموختن درباره پرندگان جذاب و خاص است و هنوز تعداد راهنمایانی که می‌توانند در بین پرنده‌نگران حرفه‌ای دسته‌بندی شوند نیز اندک است. با توجه به این شرایط سفرهای آموزشی پرنده‌نگری یک فرصت مناسب برای آغاز حرفه‌ای درآمدزا است. از سوی دیگر اگر روزی تصمیم گرفتید به‌عنوان راهنمای پرنده‌نگری آموزش ببینید و تخصص اصلی‌تان این رشته باشد، سفرهای آموزشی متنوعی خواهید داشت که هر کدام بخشی از آینده‌ی شما را شکل می‌دهند.

 • سفر آموزشی گیاهشناسی
  گیاهان جهان شگفت‌انگیزی دارند. پیش از آنکه زندگی ما به عنوان انسان بر روی کره زمین آغاز گردد، گیاهان بر روی این کره‌ی خاکی زندگی کرده‌اند و تاثیرهای شگفت‌انگیزی بر روی شکل‌گیری حیات و ادامه آن داشته‌اند. سفرهای آموزشی گیاهشناسی در پی بالا بردن دانش راهنمایان هستند و می‌خواهند دیدگاه آنها را گسترش دهند. در این سفرها درباره رستنی‌ها می‌آموزیم، یاد می‌گیریم هر گیاهی در اقلیم خود چه نقشی دارد و چگونه می‌توان بدون آسیب زدن به محیط زیست سفر کرد.


 • سفر آموزشی زمین‌شناسی 
  زمین، این خانه‌ی مشترک و سیاره آبی که تنها امید فعلی بشریت برای زندگی است در خود جاذبه‌هایی چشم‌نواز را جای داده است که تنها برای چشمان جستجوگر آنها را عیان خواهد کرد. سفرهایی که به قصد دیدن زیبایی‌های زمین صورت می‌گیرند در نوع خود بسیار خاص هستند و راهنمایانی که در این زمینه آموزش می‌بینند می‌توانند به درآمدزایی در محیطی نسبتا بی‌رقیب فکر کنند. در سفرهای زمین‌شناسی با بافت و شکل زمین آشنا می‌شویم، فرسایش‌های گوناگون، شکست‌ها، گسل‌ها، خاک‌های رنگارنگ، کانی‌ها و مواد معدنی با ارزش را می‌شناسیم و یاد می‌گیریم چگونه می‌توان در این زمین زیبا گشت و از آن لذت برد.

  زمین گردشگری

 

سفر آموزشی برای چه کسانی واجب است؟

به جز سفرهایی که در این مطلب به آن اشاره کردیم، راهنمایان کودک، راهنمایان کوهستان، راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی، راهنمایان زمین‌گردشگری و... نیز دارای سفرهای آموزشی خاصی هستند. حضور در تمام سفرهای آموزشی تعیین شده برای همه راهنمایان الزامی است و در صورت عدم شرکت در این سفرها امکان دریافت مدرک وجود ندارد.
اگر دوست دارید از برنامه سفرهای آموزشی ارسباران مطلع شوید، از شما دعوت می‌کنیم تا صفحه مربوط به «سفرهای آموزشی» را مشاهده بفرمایید.

12:14 , 1397/03/28
12:14 , 2018/06/18     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه