021 88 80 00 55

دوره های آموزشی گردشگری

دوره های آموزشی گردشگری

ارسباران موسسه برتر آموزشی به انتخاب اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران، برگزار کننده متنوع‌ترین رشته‌های گردشگری در سطح کشور است. 

ارسباران برگزار کننده بیشترین و متنوع‌ترین رشته‌های آموزش گردشگری در کل کشور، تنها موسسه‌ای است که در کنار دوره‌های عمومی گردشگری، برای اولین‌بار برگزاری دوره‌های تخصصی راهنمای پرنده‌نگری، راهنمای تخصصی گردشگری کودک، راهنمای تخصصی دوچرخه‌سواری، راهنمای تخصصی زمین گردشگری و راهنمای کوهستان را در کارنامه آموزشی خود دارد. لذا این امکان برای فراگیران ارسباران وجود دارد تا در طول دوره با فراگیران متعددی در زمینه‌ها و گرایش‌های مختلف آشنا شوند که قطعاً در آینده یک مزیت ویژه برای آنان محسوب می‌شود. این دوره‌ها به شرح زیر هستند:

راهنمای ایرانگردی و جهانگردی

دوره آموزشی راهنمای ایرانگردی و جهانگردی (تورلیدری فرهنگی)، یکی از دوره‌های آموزشی گردشگری، مصوب وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است که در آن به مباحث مربوط به فرهنگ و تاریخ ایران پرداخته می‌شود. افرادی که تمایل دارند راهنمای تورهای ایرانگردی و جهانگردی شوند، با شرکت در این دوره آموزشی، هرچه بیشتر با تاریخ، تمدن و فرهنگ ایران زمین آشنا می‌شوند.

دوره آموزشی راهنمای ایرانگردی و جهانگردی (راهنمای فرهنگی) در طول مدت تقریبی 9 ماه و با ارائه 21 عنوان درسی برگزار می‌شود. از میان این  21 سرفصل، 8 عنوان (شناخت صنعت گردشگری، معماری ایران و جهان، جغرافیای جهانگردی و نقشه خوانی، آشنایی با فرهنگ و اقوام ایران زمین، شناخت اماکن تاریخی، مبانی اکوتوریسم، آشنایی با میراث فرهنگی و صنایع‌دستی و زبان تخصصی) در آزمون جامع گردشگری معیار ارزیابی فراگیران است. همچنین دانشجویان دوره برای کسب تجربه و مهارت‌های لازم، چندین سفر آموزشی - تخصصی دارند. این سفرها شامل سفر اجرای عملی تور و بازدید درس شناخت موزه‌ها است.

راهنمای ایرانگردی و جهانگردی

راهنمای طبیعت‌گردی

دوره آموزشی راهنمای طبیعت‌گردی از دوره‌های آموزشی گردشگری، مصوب وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است که در آن به مباحث مربوط به حفاظت از طبیعت ایران، منافع جوامع محلی و بهره‌وری اقتصادی پایدار از این منابع پرداخته می‌شود.

دوره آموزشی راهنمای طبیعت‌گردی (اکوتور لیدری) در طول مدت تقریبی 9 ماه و با ارائه 31 عنوان درسی برگزار می‌شود. آزمون جامع گردشگری از میان 7 عنوان درسی دوره آموزشی شامل (مبانی اکوتوریسم، آشنایی با گیاهان، آشنایی با پستانداران، آشنایی با جوامع محلی و اصول تسهیلگری، آشنایی با تنوع زمین‌شناسی، زبان تخصصی و آشنایی با پرندگان و پرنده‌نگری) است. همچنین فراگیران دوره راهنمای طبیعت‌گردی 7 سفر و بازدید علمی برای کسب مهارت‌های لازم در تورلیدری دارند. این سفرها عبارتند از: سفر استقرار و بقاء در طبیعت، گیاهان، زمین‌شناسی، پرنده‌نگری، پستانداران، حشرات و خزندگان.

راهنمای تور طبیعت گردی

مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی (بند ب)

دوره آموزشی مدیریت فنی بند ) از دوره‌های مصوب وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است که با هدف آموزش اصول و مبانی مدیریت امور فنی آژانس‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی طراحی شده است. این دوره آموزشی 5 ماهه، 11 سرفصل درسی و 60 ساعت کارورزی دارد. همچنین 6 درس در آزمون جامع گردشگری مورد سنجش قرار می‌گیرد که این دروس شامل (شناسایی مسیرهای گردشگری، شناخت صنعت گردشگری، بازاریابی و فروش خدمات مسافرتی، برنامه‌ریزی و سرپرستی گشت‌ها، قوانین و مقررات گردشگری و زبان تخصصی) است.

مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی بند ب

راهنمای تخصصی زمین گردشگری

دوره آموزشی راهنمای تخصصی زمین‌گردشگری، دوره‌ای 11 ماهه مشتمل بر 15 سرفصل درسی و مصوب وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است. آزمون جامع گردشگری این دوره از دروس آشنایی با تنوع زمین‌شناسی، آشنایی با تنوع ژئومورفولوژیک، اصول و مبانی زمین‌گردشگری، آشنایی با میراث معدنکاری و گردشگری، اصول تفسیر میراث طبیعی و فرهنگی و زبان تخصصی است. دوره راهنمای زمین‌گردشگری به بررسی بخش بی‌جان طبیعت یا همان تنوع زمین‌شناختی می‌پردازد. همچنین فراگیران در طول دوره، 5 سفر علمی را برای کسب مهارت و تجربه در تورلیدری سفرهای زمین‌گردشگری می‌گذرانند که شامل سفر اقلیم‌شناسی، زمین‌شناسی، ژئومورفولوژی، زمین‌گردشگری و غارنوردی است.

راهنمای زمین گردشگری (ژئوتوریسم)

راهنمای تخصصی گردشگری کودک

کودکان قشر حساس و در عین حال میراث‌داران آینده سرزمین هستند، بنابراین دو اصل، دوره راهنمای تخصصی گردشگری کودک از سمت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصویب شد تا تورهای کودکان، راهنمایان آموزش دیده و تخصصی خود را داشته باشند. این دوره مشتمل بر 44 سرفصل درسی در طول دوره آموزشی 3 ماهه است، که در انتها ارزشیابی فراگیران از طریق سفر عملی پایان دوره است.

در این دوره فراگیران 22 تا 55 سال از طریق گزینش برای گذراندن دوره راهنمای تخصصی گردشگری کودک انتخاب می‌شوند.

 راهنمای تخصصی گردشگری کودک

راهنمای تخصصی پرنده‌نگری

زیبایی‌های ایران تنها محدود به آثار طبیعی و تاریخی بر روی زمین نیست، آسمان ایران بالغ بر پانصد گونه پرنده اندمیک و مهاجر دارد که در طول سال بر فراز آسمان نیلگون کشور در حال پرواز یا مهاجرت هستند. دوره راهنمای تخصصی پرنده‌نگری برای علاقمندان به تورلیدری، سفرهای پرنده‌نگری در بازه آموزشی 3 ماهه با 10 سرفصل آموزشی طراحی و به تصویب وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی رسیده است. در پایان دوره، سنجش فراگیران براساس نحوه عملکرد در سفرها و آزمون‌های داخلی دوره است.

راهنمای تخصصی تورپرنده نگری

راهنمای تخصصی تورهای دوچرخه سواری

در شهر رکاب زدن، در کنار مسافران در طول یک مسیر سرسبز یا کنار رودخانه‌ای آرام با هوایی پاک و به دور از آسیب رساندن و آلوده ساختن طبیعت، ارسباران را بر آن داشت تا دوره راهنمای تور دورچرخه‌سواری را طراحی کند و به تصویب وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برساند. دوره آموزشی 5 ماهه با 11 سرفصل درسی تئوری و عملی که فراگیران در انتها از طریق امتیاز آزمون‌های داخلی دوره و عملکرد سفرهای عملی، موفق به اخذ کارت راهنمای تور دوچرخه سواری می‌شوند.

دوره راهنمایان تخصصی تور دوچرخه‌سواری مختص آقایان 20 تا 40 ساله است و پیش نیاز آن داشتن مدرک راهنمای طبیعت‌گردی است.

راهنمای تخصصی تور دوچرخه سواری

راهنمای تخصصی کوهستان

اگر به اهمیت کوه‌ها، جاذبه‌های آن، چشم‌اندازهای بدیع و همچنین تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی محیط کوهستان توجه کنیم، آنگاه می‌توان این واقعیت را دریافت که مخاطبین تورهای طبیعت‌گردی برای پیمایش کوه‌ها و صعود قله‌ها، نیازمند راهنمایانی مجرب و آشنا به فنون کوهنوردی هستند. بر این اساس راهنمایان تخصصی کوهستان علاوه بر مهارت تورلیدری طبیعت، دوره‌های کوهنوردی را نیز می‌گذرانند که این دوره‌ها عبارتند از: آشنایی با علم هواشناسی، پزشکی کوهستان، دوره جهت‌یابی و کار با قطب‌نما، دوره کار با GPS، کارآموزی کوهپیمایی، کارآموزی و پیشرفته سنگ‌نوردی، کارآموزی و پیشرفته برف و یخ، مبانی جستجو در کوهستان، نجات فنی، بهمن‌شناسی و مبانی محیط زیست.

پیش نیاز دوره راهنمای تخصصی کوهستان، راهنمای طبیعت‌گردی است. و در انتها مدرک این دوره از طرف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی صادر می‌شود.

راهنمای کوهستان

11:45 , 1396/03/05
11:45 , 2017/05/26
نرگس کاظمی فرد
user  ندا مهدوی
pen  کارشناس آموزش موسسه آموزشی و گردشگری ارسباران
انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت ارسباران مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.
     

بحث و تبادل نظر
Maryam alijani
1400/03/27 16:22
اگه همراه هیچ هایک باشه عالیه
پاسخ دهید...
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه