021 88 80 00 55

دنیای جذاب تورلیدرهای ایرانگردی و جهانگردی

دنیای جذاب تورلیدرهای ایرانگردی و جهانگردی

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که علاقه‌مند به صنعت گردشگری و فعالیت به عنوان تورلیدر هستید، باید به فکر دریافت کارت گردشگری از موسسات معتبر آموزش گردشگری باشید. در ایران چند نوع تو‌رلیدر وجود دارند که از مهم‌ترین آنها تورلیدر ایرانگردی و جهانگردی (فرهنگی) و تورلیدر طبیعت‌گردی (اکوتورلیدری) است. در اینجا قصد معرفی دوره‌ی ایرانگردی و جهانگردی و وظایف یک راهنمای فرهنگی را داریم.

دریافت کارت راهنمای گردشگری

برای اینکه وارد دنیای جذاب تورلیدری شوید تا هم از سفر لذت ببرید و هم درآمد داشته باشید، لازم است آموزش تورلیدری ببینید و دوره‌های راهنمای تور را بگذرانید. در این دوره‌ها موارد مختلفی تدریس می‌شود که در دو حوزه‌ی راهنمایان فرهنگی و راهنمایان طبیعت‌گردی (اکوتورلیدری) چندین درس تخصصی و عمومی ارائه می‌شود. پس از گذراندن دوره‌ها و آزمون‌های مربوط به هر درس، باید خود را برای آزمون جامع گردشگری آماده کنید.

تورلیدری

 

یکی از دوره‌های آموزش گردشگری دوره تورلیدری فرهنگی است که پس از آن راهنمای بین‌المللی فرهنگی خواهید شد. آزمون جامع گردشگری از طرف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در دو نوبت (مرداد و بهمن ماه) برگزار می‌شود که شما باید نمره‌ی قبولی در چند درس مشخص را به دست بیاورید. برای آن دسته از افرادی که مایل‌اند به غیر از زبان‌فارسی، زبان دیگری در کارت‌شان درج شود باید قبل از شرکت در آزمون جامع، پس از هماهنگی با موسسه در مصاحبه زبان‌تخصصی شرکت نمایند. پس از قبولی در آزمون منتظر دریافت لوح پایان دوره‌ی آموزشی از سازمان میراث فرهنگی باشید و اخذ آن را از آموزشگاهی که در آن دوره گذرانده‌اید، پیگیری کنید.

 لوح گردشگری

پس از قبولی در آزمون جامع گردشگری، گواهینامه‌ی پایان دوره‌ی گردشگری را دریافت خواهید کرد.

گردشگری فرهنگی چیست؟

ابتدا به توصیف کوتاهی از گردشگری فرهنگی می‌پردازیم. گردشگری فرهنگی با فرهنگ و آداب و رسوم یک کشور و یا یک منطقه‌ی خاص درگیر است. در واقع مفهوم گردشگری فرهنگی مواردی است مانند: نحوه‌ی زندگی افراد در یک منطقه‌ی جغرافیایی، ادیان مختلف، آداب و رسوم، معماری، غذاهای خاص آن منطقه و تاریخچه‌ی یک منطقه که یک تورلیدر فرهنگی موفق باید اطلاعات کافی در مورد آن‌ها داشته باشد. اما از دیگر فعالیت‌های یک تورلیدر فرهنگی می‌توان به بازدید از مناطق شهری مانند شهرگردی، پرسه‌زنی در محله‌های تاریخی شهرها و روستاها، بازدید از موزه‌ها، گالری‌های هنری و غیره نام برد.

گردشگری فرهنگی

در طول دوره‌ی آموزش راهنمای فرهنگی، فراگیران بازدیدهایی از موزه‌ها و اماکن تاریخی خواهند داشت

 

دوره راهنمای ایرانگردی و جهانگردی مناسب چه افرادی است؟

تمامی دفاتر خدمات گردشگری موظف‌اند تنها از راهنمایانی در تورهایشان استفاده کنند که کارت راهنمای تور مورد تایید سازمان میراث فرهنگی داشته باشند. راهنمایان می‌توانند بصورت پاره‌وقت یا تمام‌وقت مشغول به کار شوند. دوره‌ی راهنمای فرهنگی در واقع مناسب افرادی است که به تاریخ، فرهنگ، آداب و رسوم و تمدن‌های مختلف علاقه‌ی بیشتری دارند. ما شرکت در این دوره را به کلیه‌ی علاقمندان به سفر خصوصا دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های گردشگری، زبان‌های خارجی، ادبیات، معماری، هنر، تاریخ و باستان‌شناسی و سایر رشته‌ها که به حرفه‌ی تورلیدری علاقه‌مندند توصیه می‌کنیم. شما پس از اتمام دوره و دریافت کارت راهنمای گردشگری فرهنگی مجوز برگزاری تورهای فرهنگی را به دست خواهید آورد.

تورلیدرفرهنگی راهنمایان گردشگری می‌توانند به صورت تمام‌‌وقت یا پاره‌وقت در این حرفه مشغول به کار شوند

سرفصل دروس دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

 ارسباران به عنوان یکی از موسسات نمونه در حوزه آموزش گردشگری، دوره‌های تخصصی مختلفی با تدریس اساتید مطرح و معتبر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می‌کند که سرفصل دروس دوره‌ی راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی به شرح زیر می‌باشد:

 • شناخت اماکن تاریخی ایران: در این درس با جاذبه‌های مختلف تاریخی ایران، قدمت بناها و تاریخ آنها آشنا می‌شوید.

 • جغرافیای جهانگردی ایران و نقشهخوانی: این درس ویژگی‌های جغرافیایی نظیر طبیعی، انسانی، اقتصادی، اجتماعی و … و تاثیر آن‌ها در سفر و گردشگری را به شما آموزش می‌دهد. در بخش نقشه‌خوانی نیز شما با استفاده از  GPS آشنا شده و با نقشه‌هایی با مقیاس مختلف کار می‌کنید.

 • معماری ایران و جهان: معماری در ایران در ادوار مختلف تاریخی و مقایسه‌ی آنها با معماری دیگر کشورها از جمله مواردی است که در این درس با آنها آشنا می‌شوید. یکی از مهم‌ترین وظایف یک تورلیدر فرهنگی، توضیح معماری بناها و اماکن تاریخی برای گردشگران است.

 • آشنایی با میراث فرهنگی و هنرهای سنتی: از انواع میراث فرهنگی می توان به میراث ملموس و ناملموس اشاره کرد که در این درس به طور مفصل به توضیح آن خواهیم پرداخت.

 • آشنایی با فرهنگ و اقوام ایران زمین: شما در این درس با فرهنگ و اقوام ایرانی مانند عشایر ایران و اقوام کرد، لر، ترک، لک و … آشنا می‌شوید.

 • شناخت روحیات ملل: این درس دید خوبی راجع به روحیات مردم مختلف جهان به شما می‌دهد و هدف، برقراری ارتباط درست تورلیدرها با افرادی است که از جوامع مختلف وارد ایران شده و یا شما بعنوان تورلیدر به کشور آنها سفر می‌کنید. برای مثال کدام کشورها خونگرم تر هستند و چه عواملی باعث این رفتار می شود.

 • زبان تخصصی : زبان تخصصی از آن درس‌های مهمی است که اگر می‌خواهید بعنوان تورلیدر در تورهای ورودی و یا خروجی کار کنید، بسیار برایتان مهم است. شما با اصطلاحات مختلف گردشگری، معماری، تاریخی و … آشنا خواهید شد.

 • اکوتوریسم و طبیعت گردی: در درس اکوتوریسم شما مطالب مفیدی راجع به گردشگری مسئولانه، طبیعت‌گردی و برخورد مناسب با جوامع محلی یاد خواهید گرفت و به شما چگونگی کار در حوزه‌ی توریسم را معرفی می‌کند.

 • شناخت موزه‌های ایران: در این درس نه تنها با موزه‌های ایران آشنا خواهید شد بلکه نحوه‌ی صحیح توضیح دادن اشیا در موزه‌ها و فنون تورلیدری در موزه را فراخواهید گرفت.

 • آشنایی با تاریخ سیاسی اجتماعی معاصر: یک تورلیدر فرهنگی علاوه بر داشتن اطلاعات راجع به تاریخ گذشتگان، می‌بایست اطلاعات مفیدی راجع به تاریخ معاصر با تمام جزییات سیاسی و اجتماعی آن را در اختیار توریست قرار دهد.

 • فنون و مهارت‌های تورگردانی : از دیگر درس‌های مهم مشترک بین دو دوره، فنون تورگردانی است که در آن شما صفر تا صد راهبری یک تور را فراخواهید گرفت.

 • شناخت صنعت گردشگری: این درس شما را با انواع شاخه‌های توریسم در صنعت گردشگری آشنا کرده و مسیر شما را مشخص خواهد کرد.

 • بهداشت سفر و کمک‌های اولیه: اهالی سفر باید با کمک‌های اولیه آشنایی داشته باشند تا در صورت بروز آسیب‌دیدگی یا حوادث غیرمترقبه در سفر بتوانند بهترین تصمیم را در کمترین زمان ممکن اخذ کنند.

 • اخلاق حرفه‌ای گردشگری و آداب معاشرت:  در این دوره شما با آداب معاشرت رسمی آشنا می‌شوید و همه چیز را در این مورد با جزییات یاد می‌گیرید. برای مثال چیدمان میز یک رستوران چگونه است و یا در زمان صحبت کردن، زبان بدن ما باید چگونه باشد.

 • سخن‌وری و فن‌بیان : برای هر راهنمای توری، فن بیان از مهم‌ترین اصول است.

 • قوانین و مقررات گردشگری: در صنعت گردشگری قوانین متفاوتی وجود دارند که اگر می‌خواهید کارت راهنمای گردشگری داشته باشید، حتما باید از آن‌ها آگاه باشید. این قوانین در حوزه های مختلف گردشگری کاربردی و ضروری می‌باشند.

 

در دوره‌ی راهنمای ایرانگردی و جهانگردی که در محل دفتر موسسه آموزشی ارسباران برگزار می‌شود، تمامی سرفصل‌های ذکر شده توسط اساتید مجرب گردشگری تدریس می‌‌شود. مخاطبان این کلاس‌ها همه علاقه‌مندان به تاریخ و فرهنگ ایران زمین هستند.

 

16:30 , 1398/02/03
16:30 , 2019/04/23
مینا صبری
user مینا صبری
pen کارشناس تولید محتوای ارسباران
انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت ارسباران مجاز است.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.     

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
تلاش می‌کنیم در جریان تحولات گردشگری و ارسباران قرارتان دهیم.
نمونه خبرنامه
از اینستاگرام ارسباران